בס"ד 

הכנת הבסיס לתפילין של יד. ויצירת גומוה לתפילין של יד.

לאחר שלמדנו על התהליך הראשוני של עיבוד העור ועשיית הצורה הראשונית לתפילין של ראש ושל יד בפרק הראשון, נתמקד בפרק זה בתהליך יצירת הבית לתפילין של יד.

התהליך בפרק זה הוא התהליך השני בסדרת תהליכים ליצירת בית לתפילין מוגמרות כפי שאנו מניחים כל בוקר.

כל תהליך כזה מצריך זמן עבודה, עיבוד וצביעה ארוכים. התפילין הן מקשה אחת ללא הדבקות ועל כן התפילין הללו יקרות יותר מתפילין הנקראות פשוטות או תפילין מבהמה דקה העשויות בדרך כלל מכמה חתיכות קלף מחוברות האחת לשניה בדבק, ללא צורך לעבור תהליכי ייצור ארוכים ועל כן הם זולים משמעותית, מחירם הזול הוא יתרונם היחיד. בתפילין הללו היות והקלף הדק נוטה להתבלות מהר מאוד בהנחה יום יומית ויש צורך בתפילין חדשות כל מספר שנים, על כן מומלץ להשקיע פעם אחת בתפילין איכותיים הנשמרות לאורך זמן.

אחרי יצירת וגזירת העור הראשונית מתקבלת חתיכת עור כפי שאנו רואים בתמונה. אחרי השריית העור בסיד ומים העור גמיש לעבודה וניתן למתוח אותו ולעבד אותו ללא שהוא יקרע.

תפילין של ראש עיבוד ראשוני

את עור התפילין של יד מכניסים למלחציים כבדות לשם יצירת בית להכנסת פרשיות של ראש. ארבעת הפרשיות של ראש בניגוד לשל יד כתובים כולם על קלף אחד מחובר ולכן לתפילין של יד צריך רק תא בודד.

בניגוד לתפילין של ראש בו יש ארבעה תאים.

תפילין של ראש

העור מונח על המלחציים כשהצד של השיער כלפי חוץ משום שצד השיער יותר נאה וחלק לעיבוד כך שבסוף התהליך הצד הנאה יותר יהיה כלפי חוץ.

תפילין של יד תהליכי יצור הנחה על המלחציים

על חתיכת העור מניחים דיסקית של ברזל כדי שהעור לא יברח ויקרע, והתא לפרשיות יהיה בדיוק באמצע.

תפילין של יד תהליכי ייצור

לאחר הנחת הדיסקית מורידים בזהירות את המכבש עם מוט ברזל מרובע על חתיכת העור עד שהוא נכנס פנימה ויוצר גומה בעומק 3 ס"מ. מוט הברזל גדול יותר מ-3 ס"מ בגלל גמישות העור חלק מהעור חוזר למקומו ויש צורך להעמיק יותר את תהליך עשיית הגומחה.

תפילין של יד חלק מתהליכי היצור

נותנים לעור לקבל את הצורה מספר דקות ולאחר מכן מסירים את המכבש מהעור ומתקבל בית לתפילין של יד עם תא להכנסת פרשיות תפילין של ראש.

תפילין של ראש לאחר הורדת המלחציים ליצירת תא לפרשיות של יד

בית של תפילין של ראש מהצד החיצוני אחרי יציאתו מהמכבש.

תפילין של יד לאחר שחרור המוט

 תפילין של יד לאחר שחרור המוט.

תפילין של יד לאחר יציאתו מהמלחציים

אחרי תהליך יצירת תא לפרשיות מסדרים את התפילין במדפי רשת לייבוש ארוך הלוקח מספר חודשים.

תפילין של יד לקראת תהליכי ייבוש

תפילין של יד עומדים לייבוש במדפי רשת